RPH

Salam Sejahtera dan Salam 1 Malaysia
Ini adalah ruangan RPH ( Rancangan Pengajaran harian ).  Silalah beri respon. 
Terima Kasih.
    
       1.
Mata Pelajaran dan Kelas
Bahasa Malaysia  Tahun  1 GEMILANG
Tema/Tajuk
JATI DIRI ( Hati Riang Hidup Ceria)
Masa
7.20 – 8.20 pagi
Standard Pembelajaran
4.1.1
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
i.      Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian didik hibur.
ii.     Menyanyi lagu dengan sebutan yang jelas dan tepat serta melodi yang betul.
Aktiviti
1.     Guru membimbing murid menyebut seni kata lagu secara kelas, kumpulan dan individu yang dipaparkan pada skrin. 
2.     Murid menyanyikan lagu berpandukan seni kata yang dipaparkan dengan iringan alat muzik ( tamborin).
3.     Murid diminta menyebut makna perkataan yang diwarnakan melalui aplikasi TMK ( mengklik tetikus ).
4.     Guru menerangkan kepentingan kehidupan yang ceria dalam diri dan keluarga untuk menguatkan jati diri murid.
5.     Murid diminta menulis seni kata lagu di buku tulis dengan betul dan kemas. 
6.     Murid menyanyi lagu dalam kumpulan untuk guru membuat penilaian ( pentaksiran).
EMK
Nilai Murni – sayang-menyayangi, hormat-menghormati, bekerjasama, kesyukuran,
Ilmu – Pendidikan Moral, Dunia Seni Muzik
Kreativiti dan inovasi – berani bertindak untuk membaiki jati diri
TMK – belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar
Komputer, tamborin, seni kata lagu dan buku tulis
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
Murid menyebut dan menyanyikan seni kata lagu secara kumpulan dengan betul dan jelas.
Refleksi
1.    28 orang murid dapat menyanyi secara didik hibur dengan sebutan betul dan melodi yang jelas manakala 3 orang lagi diberi bimbingan.




2.  Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 1 ANGSANA  2012.

Sekolah Kebangsaan Pekan Putatan Kota Kinabalu, Sabah.

 

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia.

Kelas                : Tahun Satu Angsana (Tahap 1)

Bilangan Murid : 30 orang

Masa                : 12.50-1.50 petang. (60 minit)

Tema                : Mari Bertani

Tajuk                : Buah-buahan Tempatan

Standard

Pembelajaran   : 2.3.2 Membaca kuat ayat tunggal dan ayat majmuk dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betu mengikut tanda baca.

Objektif

Pembelajaran   : Pada akhir unit ini murid akan dapat :

1.    Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Bahan Bantu

Mengajar           : Lembaran kerja dalam petikan, kad ayat tunggal dan ayat majmuk, buah-buahan (benda maujud) dan kad gambar yang menunjukkan Buah-buahan Tempatan.
EMK                  : Kreatif dan Inovatif

                               -Menjana Idea

                               -Menghubungkait

                               -Bacaan Intensif

                             Nilai / sikap

                               -Rajin

                               -Kerjasama dan tolong menolong

Refleksi             : 1   26 orang murid dapat membaca ayat tunggal / majmuk dengan lancar,

                                 sebutan yang jelas dan intonasi yang betul dan mengikut tanda baca.

2.    Manakala 5 orang murid tidak dapat menguasai pembacaan ayat tunggal /majmuk dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul .


 
Langkah /
Masa
 
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
 
Catatan
 
Set Induksi
(5    minit)
 
1.Menyanyi lagu 'Musim buah-buahan'
2.Guru menunjukkan benda mewujud yang berkaitan dengan pelajaran
 
 
-Murid menyanyi.
-Buah-buahan segar
 
Langkah 1
(5    minit)
 
1.Guru meminta murid memerhatikan gambar
2.Murid menjana idea dari pemerhatian gambar
3.Guru memberitahu tajuk pelajaran 'Buah-buahan Tempatan'.
 
 
-Pemerhatian gambar
-Gambar  buah-buahan tempatan
 
Langkah 2
(10 minit)
 
1.Guru mengarah murid baca  bahan bacaan. (senyap)
2.Guru membimbing murid baca petikan.
3.Bersoaljawab tentang bahan bacaan.
     1. Apakah aktiviti yang dilakukan di dalam gambar?
     2. Apakah buah-buahan yang ditanam oleh Datuk Anas?
     3. Bagaimanakah perasaan Datuk Anas melihat tanaman buah-buahannya subur?
 
-Petikan (bahan bacaan)
 
 
-Kemahiran membaca
 
 
Kemahiran mendengar .
 
Langkah 3
(10 minit)
 
1.Guru mengarahkan beberapa orang murid (individu) membaca peikan diikuti oleh semua murid (kelas).
2.Latih tubi bacaan (petikan) dengan intonasi dan sebutan yang betul .
 
 
-Kemahiran membaca
 
 
 
Langkah
(15 minit)
 
 
1.Guru menunjukkan kad ayat tunggal dan ayat majmuk dan arah murid baca dengan sebutan betul.
Contoh ayat :
1.    Ini tanaman buah-buahan Datuk Anas
2.    Pak Mamat sedang membuat batas.
3.    Buah-buahan yang ditanam oleh datuk Anas seperti buah langsat, betik, rambutan, manggis dan durian.
4.    Anas membantu datuknya menyiram  buah-buahan.
5.    Buah-buahan itu hidup subur.
 
2.Murid menggaris ayat majmuk dan ayat tunggal dalam petikan.
 
 
 
-Menggaris ayat tunggal dan ayat majmuk sebagai pengukuhan .
 
Langkah 5
(10 minit)
 
 
1.Murid melengkapkan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan memilih jawapan yang betul.
   1. Ini_______buah-buahan datuk Anas, (taman,dusun)
   2. Pak Mamat sedang membuat______. (batas,kolam)
   3. Kebun datuk Anas ada buah durian dan _______. (kangkung,langsat)
   4. Anas membantu datuknya menyiram_______
(sayur-sayuran, buah-buahan)
   6. Buah-buahan itu hidup_______. (layu,subur)
2.Mewarna gambar buah-buahan..
3.Kumpulan Pengayaan
Bina ayat dari perkataan berikut
-dusun
-batas
-durian
-buah-buahan
4.Kumpulan Sederhana.
Melengkapkan perkataan
-dusun
-batas
-langsat
-rambutan
-subur
 
Gambar sayur-sayuran.
 
-kangkung
-bendi
-bayam
-terung
-kacang panjang
 
 
 
 
 
-Lembaran kerja
 
Penutup
(5 minit)
 
1.Guru memberi rumusan secara ringkas tentang pengajaran hari ini. Buah-buahan” dan menyelitkan nilai-nilai murni.
 
Penerapan nilai-nilai murni.
 
-rajin
-tolong-menolong.
-makanan sihat. (menjaga kesihatan)
 



10 comments:

  1. Assalamualaikum Cikgu...
    Rancangan pengajaran yang lengkap dan mudah difahami. Tema Jati Diri memang sesuai untuk murid-murid Tahun Satu.Kasih sayang dan hormat menghormati memang perlu diterapkan kepada semua murid.
    Tahniah Cikgu Ros. Teruskan usaha menjadi guru cemerlang.Amin.....

    ReplyDelete
    Replies
    1. Terima kasih cikgu Hjh. Siti. Semoga memberi manfat kepada anak didik kita.

      Delete
  2. Salam,
    Tahniah Cikgu Ros, satu persediaan pengajaran yang menarik, terutama unsur didik hibur sesuai untuk murid-murid tahun satu.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Salam,
      Terima kasih kerana memberi respon yang membina.

      Delete
  3. Assalamualaikum...
    Syabas cikgu Ros, penyediaan RPH yang baik, kemas dan tersusun. Aktiviti menyanyi pastinya menarik dan paling disukai murid Tahun 1..

    ReplyDelete
    Replies
    1. Salam Ustazah PgSiti,
      Terima kasih atas respon yang diberikan.

      Delete
  4. Assalamualaikum,
    Tahniah RPH ini boleh dijadikan rujukan rakan guru yang lain.

    ReplyDelete
  5. Assalamualaikum
    Tahniah dan terimakasih.

    ReplyDelete
  6. Assalamualaikum
    Tahniah dan terimakasih.

    ReplyDelete